Kentsel Dönüşüm

[vc_row type=”full_page_width” padding_top=”” padding_bottom=”” css=”.vc_custom_1461757669683{margin-bottom: 0px !important;padding-top: 60px !important;padding-bottom: 60px !important;background-image: url(http://www.altinemlakgop.com/wp-content/uploads/2016/04/temiz-enerji1.jpg?id=71196) !important;background-position: center !important;background-repeat: no-repeat !important;background-size: cover !important;}”][vc_column width=”2/3″][vc_custom_heading text=”Kentsel Dönüşüm” font_container=”tag:div|font_size:60px|text_align:center|color:%23ffffff|line_height:52px” use_theme_fonts=”yes” css=”.vc_custom_1461760105244{margin-bottom: 20px !important;margin-left: -100px !important;padding-top: 20px !important;padding-bottom: 20px !important;background-color: rgba(249,108,0,0.28) !important;*background-color: rgb(249,108,0) !important;border-radius: 2px !important;}” el_class=”lighter-weight”][/vc_column][vc_column width=”1/3″][vc_btn title=”Başvuru Ve Detaylı Bilgi İçin Tıklayın !” color=”warning” size=”lg” align=”center” i_icon_fontawesome=”fa fa-building” link=”url:http%3A%2F%2Fwww.altinemlakgop.com%2Filetisim||target:%20_blank” add_icon=”true” css=”.vc_custom_1461759895440{margin-top: 10px !important;}”][/vc_column][/vc_row][vc_row type=”full_page_width_inner_container” padding_top=”” padding_bottom=”” css=”.vc_custom_1459372602862{margin-bottom: 0px !important;padding-top: 40px !important;background-color: #ffffff !important;}” el_class=”overflow-visible”][vc_column width=”1/6″][/vc_column][vc_column width=”2/3″][vc_raw_html]JTNDZGl2JTIwY2xhc3MlM0QlMjJkb3duX2Fycm93JTIyJTIwc3R5bGUlM0QlMjJ0b3AlM0ElMjAtNzVweCUzQiUyMiUzRSUzQ2klMjBjbGFzcyUzRCUyMmlvbi1pb3MtYXJyb3ctZG93biUyMiUyMHN0eWxlJTNEJTIybWFyZ2luLXRvcCUzQSUyMDFweCUzQiUyMiUzRSUzQyUyRmklM0UlM0MlMkZkaXYlM0U=[/vc_raw_html][/vc_column][vc_column width=”1/6″][/vc_column][/vc_row][vc_row type=”container” padding_top=”” padding_bottom=”” css=”.vc_custom_1461524558303{background-color: #ffffff !important;background-position: center !important;background-repeat: no-repeat !important;background-size: cover !important;}”][vc_column][vc_single_image image=”71201″ img_size=”full” alignment=”center” style=”vc_box_border”][vc_column_text]

Kentsel Dönüşüm Nedir ?

[/vc_column_text][vc_column_text]Son zamanlarda özellikle de yaşanmış olan afetler sonucunda adını daha fazla duymaya başladığımız kentsel dönüşüm planlamaları, bu konuya yabancı olan toplum tarafından birbirinden farklı soru işareti ve ön yargılar oluşturmuştur. Kaldı ki, pek çok kişin sormuş olduğu Kentsel Dönüşüm Nedir ? sorusunun cevabı, çeşitli alternatif seçenekler eşliğinde detaylı bir şekilde açıklanmaktadır.

Öncelikle Kentsel dönüşümün net olarak tanımı : Kentsel gelişmelerin toplumsal, ekonomik ve mekansal olarak ele alınarak yeni bir yapılanma içerisine gidildiği ve bu yapılanma dahilinde de kentlerde var olan sorunlu, harap, çökmüş vb alanların daha yaşanabilir bir hale getirilebilmesi adına yeniden yapılandırılma ve proje üretilerek uygulama içerisine girilmesidir.

Kentsel Dönüşüm Stratejilerin Olumlu Getirileri

Kentsel Dönüşüm Nedir ? sorusunu geniş bir tanımlama ile cevapladıktan sonra, kentsel dönüşüm stratejilerinin gerek toplumun ekonomik refahı, gerek ise sosyolojik rahatlığı açısından getirilerine değinebiliriz. Nitekim, mevcut planlamalar üzerinde atılan hamlelerde, bu getirilerin önemi bir hayli fazladır. Bu getiriler içerisinde en önemli olanları;

 • Kentsel çarpıklaşma ve kaçak yerleşimin önüne geçilmesi,
 • Gecekondu ve benzeri yerleşim alanlarını gerek oradaki halkın rahata kavuşması gerek ise biçimsel açıdan özel bir görünüm kazanmasını sağlamak,
 • İnsanların kentleşme ve mülk sahibi olma açısından daha dikkatli hareket etmesine yardımcı olmak,
 • Depreme dayanıksız ve ölüm tehlikesi saçmakta olan binaların yerine kuşaklar boyu rahatlıkla kullanılabilecek mülkler bırakmak,
 • Mülk sahiplerinin kentsel dönüşüm süreci içerisinde aylık olarak kira yardımı alabilmelerini sağlamak,
 • Türkiye’ de eski ve başta deprem olmak üzere olası felaketlere dayanıklık pek çok binanın akıbeti üzerine olumlu çalışmalar yapmaktır.

Tüm bunların dışında kentsel dönüşüm nedir ? kavramı sayesinde elde edeceğimiz bu tarz cevaplar, sizlerin uygulanmakta olan bu yapılanmaya daha ılımlı bir açıdan bakabilmenizi sağlayacaktır. Özellikle de yaşamış olduğunuz ev ve binaların depreme dayanıklılık risklerini iyi analizini başarıyla yapmanıza yardımcı olan bu kavram, hem can sağlığınızı hemde ekonomik akıbetinizi daha sağlıklı bir şekilde kontrol edebilmenize yardımcı olacaktır. Bu sebepten dolayı da, kentsel dönüşüm projelerinin ülke ve toplum üzerindeki önemi bir hayli fazladır.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row type=”container” padding_top=”” padding_bottom=”” css=”.vc_custom_1461689547245{padding-bottom: 50px !important;background-position: center !important;background-repeat: no-repeat !important;background-size: cover !important;}”][vc_column width=”3/4″][vc_column_text]Kentsel Dönüşüm Kapsamında uzman Kadrosu ve Çözüm Ortakları ile aşağıdaki hizmetleri vermektedir.

1. Kentsel Dönüşüm için Bakanlık Onaylı Deprem Risk Raporunun Hazırlanması
2. Bilgi amaçlı Binanız Deprem Performansının Belirlenmesi ve Raporlanması
3. Yeni inşaatınız için Tapu, Belediye, Noter Harç ve Vergi Muafiyet Danışmanlığı
4. Bina Ortak Karar Protokolünüzün Hazırlanması
5. Mülk Sahipleri ve Kiracılar için Kentsel Dönüşüm Kredilerinin çıkarılması (Anlaşmalı Bankalarımızdan;
Özel Kredi Koşulları yanında Kredi Masrafı  İndirimi veya Deprem Risk Raporu için Ek Maddi Yardım)
6. Mülk Sahipleri ve Kiracılar için Bakanlıktan Kentsel Dönüşüm Kira Yardımının
7. Bina Gayrimenkul Değer Tespitinin yapılması
8. Anlaşmayan Kat Malik Hisselerinin Bakanlıktan satışı veya kamulaştırılması
9. Yeni Binanız için Projelerinizin Hazırlanması
10. Yeni Binanız için İlgili Belediyeden İnşaat Ruhsatının alınması
11. Yeni Binanızın Yapı Denetim Kontrol hizmetlerinin verilmesi
12. Yeni Binanız İnşaatı için Bakanlıkça Lisanslı Müteahhit – İnşaat Şirketi çıkarılması Önerilmesi

Kendi evinizi, binanızı, sitenizi, yapı adanızı, mahallenizi; Başka Bölgeye kaydırılma Korkusu Yaşamadan kendi talebiniz, insiyatifiniz ile kentsel dönüşüm kanunu kapsamında; yaşanabilir, depreme dayanıklı, sosyal donatıları, otoparkı, yeşil alanları olan Kaliteli yaşam alanlarına dönüştürme sürecini sizlere 12 ADIMDA KENTSEL DÖNÜŞÜM ile basitçe özetledik.

 1. Belediye İmar Müdürlüğü veya Tapu Müdürlüğü’ ne başvurarak arşivden mevcut binanıza ait statik – mimari projeler (var ise) temin edilir.
 2. Bina Deprem Risk Raporu almak için binaya ait (var ise) mevcut projeler, tapunuz (
Daire Tapusu, Kat mülkiyetiniz ( İskanınız) yok ise daireye ait hisseli arsa tapusu), nüfus
 cüzdanı fotokopisi, Tapu Müd. den alınmış Bağımsız Bölüm Listesini gösterir belge ile T.C. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Lisanslı TEKTAŞ Mühendislik’ e başvuru yapılır.
 3. BAKANLIK Lisanslı Kuruluşu TEKTAŞ Mühendislik’ in binanızda yapacağı teknik
inceleme, tespit ve çalışmalar sonucu binanız için Deprem Risk Raporu hazırlanır.
 4. Hazırlanan Deprem Risk Raporu Bakanlık Lisanslı Kuruluşu TEKTAŞ Mühendislik
tarafından bağlı bulunduğunuz İ Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Kentsel Dönüşüm 
Müdürlüğü’ne en geç yedi gün içinde bir üst yazı ile sunulur.
 5. Bakanlık; Deprem Risk Raporunu 10 gün içinde inceleyerek eksik yok ise onaylar. Rapor
 sonucu binanız riskli ise Bakanlık Tapu Müd. bir yazı ile bina tapu kütüğüne 
Riskli Yapı şerhini koyar. ( Alım Satım Yapılabilir – Bilgilendirme şerhidir)
 6. İlgili Tapu Müd.’ den tüm kat maliklerine Bakanlık Resmi Yazısı iletilir. (Resmi yazısının
 size tebligatı ile 15 gün içinde İlgili Bakanlık İl Müdürlüğüne rapor için itiraz hakkınız var.)
 Resmi yazının size tebliğinden sonra binanız riskli ise 60 gün içinde bina maliklerinin en
 az 2/3 (tapu hisse) çoğunluğu ile Bina Ortak Karar Protokolü hazırlanıp imza altına alınır. (Binayı
 nasıl, ne zaman, ne şekilde, kime, hangi dağılımla yaptıracağınız kararını alırsınız.)
 7. Bina Ortak Karar Protokolü bağlı bulunduğunuz İl Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Kentsel 
Dönüşüm Müdürlüğü’ne bilgi amaçlı bir dilekçe ile sunulur. (2 ay içinde 2/3 çoğunlukla Bina Ortak Karar protokolünü imza altına alamazsanız binanız Bakanlıkça yıkılacaktır.)
 8. Binanın yeniden inşaatı veya güçlendirmesinin yapılması için bir müteahhit şirket bulunur.  Tüm Belediye Projeleri TEKTAŞ KENTSEL DÖNÜŞÜM tarafından hazırlanır ve ilgili belediyeden ruhsat alınır.
 9. Binanızın yeniden inşaatı veya takviye – güçlendirmesi için Bakanlık ile anlaşma sağlayan Bankalara  Kentsel Dönüşüm Kredisi için başvuruda bulunulur. (Kentsel dönüşüm kapsamında verilen kira yada yapım kredilerinden sadece biri kullanılabilir. Aynı anda devletçe faiz indirimi sağlanmış 2 kredi kullanılamaz.)
 10. Kentsel Dönüşüm Kira Yardımı için Bakanlık İl Müdürlüğü’ ne başvurulur (18 ay / Aylık 650TL ile sınırlı)
 11. Binanın yeniden inşaatı ve güçlendirme uygulaması için kat maliklerinin ortak karar ile
 seçeceği müteahhit – inşaat şirketi ile sözleşme yapılır ve yeni binanızın inşaatına başlanır. (Yeni binanızın inşaatı yapı denetim şirketleri ve kentsel dönüşüm kredisi kullandı iseniz bankaların uzmanları tarafından her aşamada denetlenir.)
 12. Yapımı tamamlanan binanız için bağlı olduğunuz belediyeden (Depreme dayanıklı, projesine uygun yapılmış, eksiksiz bina anlamına gelen) İSKANLI TAPULARINIZ alınır.

[/vc_column_text][/vc_column][vc_column width=”1/4″][vc_video link=”https://www.youtube.com/watch?v=-opp1k7VNwg”][vc_separator color=”” type=”normal” thickness=”” up=”” down=””][vc_single_image image=”71200″ img_size=”medium” alignment=”center” style=”vc_box_border” title=”TEKTAŞ ÇÖZÜM ORTAĞI”][/vc_column][/vc_row][vc_row type=”container” padding_top=”” padding_bottom=””][vc_column][vc_single_image image=”71204″ img_size=”full” alignment=”center” style=”vc_box_border”][/vc_column][/vc_row]

Compare listings

Karşılaştırmak